School

Learn about cutting edge applications of machine learning, scalable data analytics, deep learning, data innovation, phenotyping, AI-driven robotic services and much more, for agriculture & food security

When:

25th – 29th

November

2019

Where:

BioSense Institute

Rectorate Building,

Novi Sad

Data Science has the potential to revolutionize agriculture and address food security challenges. To accomplish such aspiring goal we need to connect state of the art analytical methods, agricultural data and domain knowledge. DRAGON training school will provide unique blend of data science courses on Machine Learning, Deep Learning, Big Data and Scalable Data Analytics with case studies such as crop mapping and monitoring, precision farming, phenotyping, molecular data from crops and soil biodiversity. Lecturers from leading European academia: Wageningen UniversityStrathclyde University; research institutes: INRA, VITO, NIOO, IPK- Gatersleben; companies and innovation centres: Soil Essentials, Dalberg Data Insights, Small Robot Company and Agri-EPI will provide high quality training materials.

Agenda

DAY 1 - Monday, 25 th November 2019: Data Science Courses
08:00-08:45
Welcome
Multifunctional Conference Room at the 1st floor
Multifunctional Conference Room at the 1st floor
Machine Learning [introductory/intermediate]
09:00-10:30
Machine Learning
Christos Tachtatzis, Robert Atkinson, Anastasios Stamoulakatos and
Craig Michie, Strathclyde University
10:30-11:00
Tea/Coffee Break
11:00-12:30
Machine Learning
Christos Tachtatzis, Robert Atkinson, Anastasios Stamoulakatos and
Craig Michie, Strathclyde University
12:30-13:30
Lunch
13:30-15:00
Machine Learning
Christos Tachtatzis, Robert Atkinson, Anastasios Stamoulakatos and
Craig Michie, Strathclyde University
15:00-15:30
Tea/Coffee Break
15:30-17:00
Machine Learning
Christos Tachtatzis, Robert Atkinson, Anastasios Stamoulakatos and
Craig Michie, Strathclyde University
17:00
End of the 1stday
Multifunctional Conference Room at the 2nd floor
Scalable data analytics [intermediate/advanced]
09:00-10:30
Scalable data analytics
Ioannis Athanasiadis,
Wageningen University
10:30-11:00
Tea/Coffee Break
11:00-12:30
Scalable data analytics
Ioannis Athanasiadis,
Wageningen University
12:30-13:30
Lunch
13:30-15:00
Scalable data analytics
Ioannis Athanasiadis,
Wageningen University
15:00-15:30
Tea/Coffee Break
15:30-17:00
Scalable data analytics
Ioannis Athanasiadis,
Wageningen University
17:00
End of the 1st day
DAY 2 - Tuesday, 26th November 2019: Data Science Courses
MC Room at the 1st floor
Deep Learning [intermediate/advanced]
09:00-10:30
Deep Learning
Christos Tachtatzis, Robert Atkinson, Anastasios Stamoulakatos and
Craig Michie, Strathclyde University
10:30-11:00
Tea/Coffee Break
11:00-12:30
Deep Learning
Christos Tachtatzis, Robert Atkinson, Anastasios Stamoulakatos and
Craig Michie, Strathclyde University
12:30-13:30
Lunch
13:30-15:00
Deep Learning
Christos Tachtatzis, Robert Atkinson, Anastasios Stamoulakatos and
Craig Michie, Strathclyde University
15:00-15:30
Tea/Coffee Break
15:30-17:00
Deep Learning
Christos Tachtatzis, Robert Atkinson, Anastasios Stamoulakatos and
Craig Michie, Strathclyde University
17:00
End of the 2nd day
MC Room at the 2nd floor
Big Data [introductory/intermediate]
09:00-10:30
Big Data
Ioannis Athanasiadis,
Wageningen University
10:30-11:00
Tea/Coffee Break
11:00-12:30
Big Data
Ioannis Athanasiadis,
Wageningen University
12:30-13:30
Lunch
13:30-15:00
Big Data
Ioannis Athanasiadis,
Wageningen University
15:00-15:30
Tea/Coffee Break
15:30-17:00
Big Data
Ioannis Athanasiadis,
Wageningen University
17:00
End of the 2nd day
DAY 3 - Wednesday, 27th November 2019: Invited Talks
08:55
Welcome
MC Room at the 2 nd floor
09:00-10:15
Data Innovation for Food Security: Beyond Research & Development
Damien Jacques, Dalberg Data Insights, Belgium
10:15-10:45
Tea/Coffee Break
10:45-12:00
Crop mapping and monitoring from space
Kristof Van Tricht, VITO, Belgium
12:00-13:00
Lunch
13:00-14:15
The use of deep learning in agriculture, livestock and fisheries
Gert Kootstra, Wageningen University & Research, Netherlands
14:15-14:30
Tea/Coffee Break
14:30-15:45
KORE - online precision farming platform
Jim Wilson, SoilEssentials, UK
Senat Hall, 1st floor
16:00-18:00
B2B meeting
BioSense, VITO, Dalberg, WUR, NIOO, IPK- Gatersleben, INRA, SoilEssentials, Agri-EPI, Strathclyde;
Hall on the Ground floor
16:00-18:00
Virtual Reality applications in agriculture- demo session
HTC, Belgrade
DAY 4 - Thursday, 28th November 2019 : Invited talks
MC Room at the 2 nd floor
09:00-10:15
Understanding soil biodiversity and its functional significance
Emilia Hannula, NIOO, The Netherlands
10:15-10:45
Tea/Coffee Break
10:45-12:00
Molecular mechanisms of phenotype emergence in crop plants
Jedrzej Szymanski, IPK- Gatersleben, Germany
12:00-13:00
Lunch
13:00-14:15
Using high-throughput phenotyping platforms in crop research
Frédéric Baret, INRA, France
14:15-14:30
Tea/Coffee Break
14:30-15:45
Intelligent flying machines that smell and see like a farmer!
João Valente, Wageningen University & Research, The Netherlands
16:00-17:15
AI driven robotic service for farming
Ben Scott-Robinson, Small Robot Company, UK
Hall on the Ground floor
17:15-18:30
Virtual Reality applications in agriculture - demo session
HTC, Belgrade
Networking cocktail
DAY 5 - Friday, 29th November 2019: Trainees group work on case studies
MC Rooms at the 1st & 2nd floor + BioSense meeting room at the 3rd floor
08:30
Case studies tasks presentation by case study supervisors
09:00-10:30
Division of participants into case study groups, start working
10:30-11:00
Tea/Coffee Break
11:00-12:30
Case studies group work
12:30-13:30
Lunch
13:30-15:00
Case studies group work
15:00-15:30
Tea/Coffee Break
15:30-16:45
Case studies group work
17:00-18-00
Presentation of results & final discussion & trainees’ certificates

Speakers

Damien Jacques
Emilia Hannula
Gert Koostra
Jedrzej Jakub Szymanski
Joao Valente
Kristof Van Tricht
DR-CHRISTOS-TACHTATZIS
Christos Tachtatzis
Robert Atkinson 2
Robert Atkinson
Prof Craig Michie
Craig Michie
Shamal Mohammed-2
Shamal Mohammad
Jim
Jim Wilson
Ben-and-Rachel
Ben Scott Robinson
Frédéric-Baret
Frédéric Baret
Anastasios-Stamoulakatos
Anastasios Stamoulakatos
Vojislav-Simonovic
Vojislav D. Simonović

Selected candidates will be invited to participate (free of charge).